Home › Wypadek w pracy w UK

Wypadek w pracy w UK

Jeśli emigrujemy pracować do Szkocji, najlepiej na początku poznać swoje prawa.

Jak się okazuje możemy wnosić o zadośćuczynienie za wypadek podczas pracy w Szkocji, gdy winny jest pracodawca.

Odpowiedzialność spadnie na niego, kiedy w miejscu pracy zlekceważone zostały przepisy BHP. Dotyczy to nawet zwykłego potknięcia – można dowieść, że przełożony nie zadbał przykładowo o odpowiedni system sprzątania. Co robić w razie wypadku w pracy? Trzeba pamiętać, iż o odszkodowanie zawsze warto zawalczyć – nie można bać się utraty pracy czy innych kar. Na ubieganie się o zadośćuczynienie mamy 3 lata od daty wypadku. Możemy zatem odczekać chwilę i sprawdzić, w jaki sposób rozwinie się sytuacja.

Jeżeli szef zwolni osobę po wypadku w wyniku rozpoczęcia procesu odszkodowawczego, powinna ona ubiegać się również o zadośćuczynienie za bezprawne zwolnienie – jeżeli pracowała w tym miejscu ponad 12 miesięcy.

Każdy wypadek należy zgłosić swojemu szefowi i dopilnować, aby znalazł się w tzw.

książce wypadków (Accident Book).

Jeżeli w miejscu pracy nie ma tego rodzaju książki, należy spisać wszelkie informacje na temat wypadku w dwóch egzemplarzach i jedną przekazać pracodawcy. Następnym krokiem jest konsultacja u lekarza. Jeśli wypadek nie był na tyle poważny, aby wzywać pogotowie, najlepiej szybko udać się samodzielnie do szpitala lub lekarza rodzinnego. To właśnie lekarz zanotuje odniesione przez nas obrażenia w historii medycznej – to podstawa, by móc domagać się zadośćuczynienia. Wypadek w miejscu pracy – co nam przysługuje? Jeżeli z powodu odniesionych w wypadku szkód musimy wziąć kilka dni wolnego od pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacić nam tzw. Statuory Sick Pay. W zależności od stopnia obrażeń, możemy również postarać się o dodatkowe benefity – będą wypłacane przez okres, w którym nie możemy wrócić do pracy. Każdy wypadek jest rozważany indywidualnie – nieskomplikowane sprawy mogą zostać rozwiązane po 6-8 miesiącach, a te bardziej skomplikowane trwają o wiele dłużej. Zazwyczaj potrzeba około 12-18 miesięcy, aby wszystko się wyjaśniło. Wysokość odszkodowania może zostać poddana negocjacjom pomiędzy wybranym przez nas prawnikiem a zakładem ubezpieczeniowym pracodawcy..